
Tsempparistipendi palkitsee rohkeasta sinnikkyydestä
Rohkeus, sinnikkyys ja määrätietoisuus luonnehtivat kevään 2025 Tsempparistipendin saajia. He ovat hyvän oppimisen tuen avulla kasvattaneet itseluottamustaan ja luoneet uusia kaverisuhteita. He ovat ylittäneet kielimuurin sekä työstäneet lukemista, ja laskemista. He ovat kehittäneet sosiaalisia taitojaan. Erilaisten oppijoiden liiton jäsenyhdistykset ehdottivat Tsempparistipendien saajiksi muun muassa näitä taitoja harjoitelleita oppilaita.
Erilaisten oppijoiden liitto jakaa tänä keväänä kolmannen kerran Tsempparistipendejä kannustukseksi oppimisvaikeuksia omaaville peruskoululaisille. Liitto haluaa muistuttaa, että oppimisvaikeuksista huolimatta on mahdollista löytää oma, sujuva oppimisen polkunsa ja edetä opinnoissa, kuinka pitkälle tahansa.
Kannustusstipendi eroaa niistä kevätjuhlissa jaettavista stipendeistä, joiden saajat ovat luokkansa priimuksia tai oppiaineiden parhaita osaajia. Tsempparistipendejä ei jaeta vain oppimistulosten perusteella, vaan niillä palkitaan erityisesti määrätietoisesta ja sinnikkäästä työstä sekä omien vahvuuksien ja itselle sopivien oppimisen tapojen etsimisestä ja löytämisestä.
Stipendin saajien tarinoita yhdistää, että ne tuovat esiin oppimiselle tärkeitä taitoja, joita ei arvioida arvosanoilla todistuksissa. Taitoja, jotka edistävät oppilaan koulupolkua ja tukevat seuraavaa vaihetta oppimisessa. Tällaisia ovat palkittujen tarinat:
Taito uskaltaa ottaa apua vastaan auttaa oppimaan
Peruskoulun 7. luokan oppilas opiskelee yhteistyöluokalla. Osa luokan oppiaineista on eriytetty kolmeen eri ryhmään, riippuen oppilaan tarvitsemasta tuesta.
Viime syksynä hän aloitti matematiikan opinnot erityisopettajan vetämässä pienryhmässä. Jo parissa kuukaudessa näkyi hänen innostuksensa matematiikkaan, kun hän oli edennyt muita pidemmälle itsenäisesti. Hän siirtyi suurempaan ryhmään ja opinnot jatkuivat erinomaisesti.
Innostus ja halu oppia näkyivät myös äidinkielessä ja kirjallisuudessa. Hänellä on kielellistä vaikeutta, mutta siitä huolimatta hän luki syyslukukaudella kokonaisen kirjan ja teki siitä kirjoitelman.
Kevätlukukaudella hän siirtyi oman ryhmänsä äidinkielen tunneille, jossa oppilaat ovat harjoitelleet muun muassa podcastin tekemistä. Lukuaineissa, kuten historiassa, hän on halunnut selviytyä itsenäisesti muun luokan mukana ja onnistunut siinä mainiosti.
Hän on erittäin innostunut ja motivoitunut oppilas. Hän käyttää eriytettyä materiaalia valmistautuessaan kokeisiin, kun kokee tarvitsevansa sitä. Kielissä hän opiskelee painoalueittain isomman ryhmän mukana tai pienryhmässä tarpeen mukaan.
Taito- ja taideaineissa hän on etevä: hän uskaltaa näyttää omaa osaamistaan ja pitää myös omista rajoistaan kiinni.
Hän on tunnollinen oppilas, joka hoitaa asiansa hyvin ja tekee paljon töitä oppimisen eteen omalla persoonallisella tavallaan. Ennakkoluulottomasti hän uskaltaa ja osaa ottaa apua vastaan. Rohkeus näkyy oppitunneilla myönteisenä asenteena esimerkiksi liikunnassa, jossa hän kokeilee rohkeasti uusia lajeja.
Hyvät oppimistaidot ja sinnikkyys kääntävät vaikeudet osaamiseksi
Maahanmuuttotaustainen 9. luokan oppilas saapui perusopetusryhmään viime vuonna suoraan valmistavasta opetuksesta.
Alussa hän ei puhunut suomea juuri lainkaan. Englannin kielen opiskelu on ollut myös erittäin haastavaa, koska sitä hän oli opiskellut kotimaassaan itsenäisesti. Myös muissa oppiaineissa vaikeudet näyttäytyivät vahvasti.
Vähitellen hän on rohkaistunut käyttämään suomea käännössovellusten tarjoaman avun lisäksi. Hänen sinnikkyytensä näkyy muun muassa siinä, että hän on edennyt opinnoissaan hurjaa vauhtia haasteistaan huolimatta.
Hyvät oppimistaidot ja matematiikka ovat hänen vahvuutensa. Myönteinen asenne koulutyöhön oppimistaitojen lisäksi on auttanut häntä voittamaan vaikeuksia. Hän on tunnollinen, sinnikäs, huolehtii tehtävistään hyvin ja kysyy opettajalta apua tarvittaessa.
Koulun ammattilaisten tiivis yhteistyö ja kannustavien opettajien tuki ovat olleet tärkeitä. Syksyllä hän haluaa jatkaa opintojaan lukiossa.
Lukemisen sujuminen parantaa koulunkäyntiä
Tsempparistipendin saajiin kuuluu myös maahanmuuttajaoppilas, jota lukemisen vaikeudet eivät ole nujertaneet. Hän on tehnyt töitä lukemisen harjoittelussa sinnikkäästi ja määrätietoisesti. Osaaminen on edistynyt kouluvuoden aikana. Oppimisen sujuminen näkyy myös yleisesti opiskelumotivaation paranemisena.
Pienryhmän oppilaasta kehittyi hyvä keskustelija
Peruskoulunsa päättävä 9. luokan oppilas aloitti yläkoulunsa pienryhmässä. Aloituspäivään verrattuna hän on kasvanut ja kehittynyt todella paljon sekä opiskelijana että ryhmän jäsenenä. Päätöskeväänä hän opiskeli vain muutamaa oppiainetta pienryhmässä ja menestyi muutoin erittäin hyvin yleisopetusryhmässä. Hänellä on myös selkeät jatko-opintosuunnitelmat toiselle asteelle.
7. luokan alussa hänen oli vaikea osallistua muiden ikäkavereiden kanssa yhteisille tunneille ja isoissa ryhmissä oleminen ahdisti. Vähitellen hän pystyi ottamaan enemmän vastuuta omasta oppimisestaan ja oppitunneille osallistumisesta tuli helpompaa. Samalla hänen osallisuutensa ryhmässä kasvoi ja hän sai kavereita, mikä edelleen tuki koulunkäyntiä.
Nykyisin hän on ryhmässään pidetty kaveri, joka kohtelee reilusti ja ystävällisesti muita oppilaita sekä myös hänen kanssaan työskenteleviä aikuisia. Hän opiskelee ahkerasti ja joutuu luki-haasteiden vuoksi tekemään paljon töitä saavuttaakseen tavoitteidensa mukaiset arvosanat.
Hän on kiinnostunut yhteiskunnallisista asioista ja hänestä on kasvanut hyvä keskustelija. Hänen kehityskaarensa oppijana ja kaverina on ollut todella suuri yläkoulussa.
Luottamus omiin taitoihin lisää varmuutta osaamiseen
Oppilaalla oli huomattavia matematiikan oppimisen vaikeuksia yläkoulun alussa. Tämän vuoksi hän oli vakuuttunut omasta osaamattomuudestaan. Hän on kulkenut sinnikkäästi pienin askelin eteenpäin kolmen vuoden ajan laaja-alaisen erityisopettajan tuella.
Piirtäminen on ollut hänen vahvuutensa ja voimavaransa näinä vuosina. Hän on iloinen ja hänen itseluottamuksensa on kasvanut, kun hän on oppinut olemaan murehtimatta osaamistaan eikä vertaa itseään enää toisiin oppilaisiin. Hän opiskelee matematiikkaa yleisopetusluokassa ja kysyy apua, kun tarvitsee sitä. Hänen on saavuttanut peruskoulun päästötodistuksen.
Stipendirahat Lahjoittamon kautta
Tsempparistipendirahat on saatu lahjoituksina Lahjoittamon kautta, jossa liitolla on jatkuva keräys. Erilaisten oppijoiden liitto kiittää kaikkia lahjoittajia. Liiton jäsenyhdistykset eri puolilta maata ehdottivat peruskoululaisia stipendin saajiksi yhteistyössä alueensa opettajien kanssa.