
Pirkanmaan erilaiset oppijat on tehnyt 30 vuotta merkittävää ruohonjuuritason työtä oppimisvaikeuksisten tukemiseksi
Pirkanmaan Erilaiset Oppijat ry, PEO, täytti tänä syksynä 30 vuotta. Yhdistys on yksi Erilaisten oppijoiden liiton vanhimmista jäsenjärjestöistä. Pirkanmaa on opiskelijoiden, työntekijöiden ja jatkuvasti kasvavan väestön maakunta, jossa paikallisella toimijalla on tärkeä tehtävä tukea oppimisvaikeuksien kanssa eläviä. PEO on 30 vuoden aikana rakentanut arvokkaan yhteistyöverkoston, johon kuuluvat kirjastot, opistot ja työllisyyspalvelut.
Tukea aikuisille oppimisvaikeuksiin
PEO perustettiin marraskuussa 1995 Tampereen aikuiskoulutuskeskuksen tiloissa. Taustalla oli ymmärrys siitä, että lukivaikeudet ja muut oppimisen haasteet koskettavat myös aikuisia, eivät vain koululaisia. Tarvittiin paikka, josta sai tietoa, ohjausta ja vertaistukea ilman häpeää.
PEO:n ensimmäiset aikuisille suunnatut lukikurssit käynnistyivät TAKKissa keväällä 1996. Yksi hetki jäi järjestäjien mieleen, kun eräs osallistuja toivoi, ettei hänelle lähetettäisi kurssipostia oppilaitoksen kuoressa, jottei hänen perheensä saisi tietää hänen hakevan apua lukivaikeuksiin. Pyyntö kuvasi, miten paljon häpeää ja stigmaa oppimisvaikeuksiin tuolloin liittyi. Tukea tarvittiin, mutta avun hakemisen kynnys oli monelle aikuiselle korkea.

Lukitori syntyi yhdessä Sampolan kirjaston kanssa
Lukitorin idea syntyi PEO:n havainnosta, ettei Pirkanmaalla ollut paikkaa, josta saisi matalan kynnyksen tukea oppimisvaikeuksiin. Aloite lähti liikkeelle, kun Riitta Rasi esitti toiveen Kallion kirjaston kaltaisesta lukinurkasta myös Tampereelle. Tämä johti keskusteluihin Pellervon kirjaston kanssa, mutta k mutta silloin oli suunnitteilla uusi Sampolan kirjasto, johon kehitettiin Tietotorin oheen Lukitori.
Sampolan uuden kirjaston myötä avautui mahdollisuus rakentaa lukinurkkaa laajempi kokonaisuus, ja näin syntyi Lukitori, joka asettui luontevasti Tietotorin rinnalle.
Sampolan kirjasto avautui 1.9.2003 ja samana päivänä käynnistyi ensimmäinen Lukitorin päivystys. Konsepti oli alusta lähtien avoin ja helposti lähestyttävä, ja se herätti nopeasti huomiota.
Aamulehti teki Lukitorista jutun, minkä seurauksena seuraava päivystys täyttyi kävijöistä.
”Lukitorille tuli hirvittävästi porukkaa”, muistelee Terhi Raitanen, joka on ollut PEO:n pitkäaikainen aktiivi ja toiminut yhdistyksen edustajana liitossa yli 25 vuotta. Nykyään haasteena on se, miten tavoittaa ne ihmiset, jotka voisivat löytää Lukitorilta tarvitsemansa tiedon ja tuen.
PEO:ssa on lähdetty uteliaana etsimään erilaisia tukitapoja
PEO:n toiminnalle on alusta asti ollut ominaista ennakkoluulottomuus ja halu etsiä uusia tapoja tukea oppimista. Tämä näkyi selkokielen varhaisessa käyttöönotossa: yhdistyksen perustajiin kuulunut Eeva-Kaisa Mäkinen oli mukana tekemässä Suomen ensimmäisiä selkokielisiä kirjoja ja lehtiä, ja hänen osaamisensa toi aikuisille oppijoille saavutettavan reitin tiedon äärelle.
Lukukoiratoiminnan toi Tampereelle vuonna 2007 Miia Luhtalampi, PEO:n pitkäaikainen puheenjohtaja ja monen uuden tukimuodon käynnistäjä. Lukukoira tarjoaa monelle lapselle ja nuorelle turvallisen ja kannustavan tavan harjoitella lukemista.
Lisäksi PEO hyödynsi vertaisryhmissään aivojumppaa ja käytännönläheisiä opiskelutekniikoita vahvistaakseen keskittymistä ja oppimistaitoja. Kaikkia näitä kokeiluja yhdisti sama tavoite: auttaa oppimisvaikeuksien kanssa eläviä löytämään omannäköinen tapa oppia.
Kohti tulevaisuutta
Kun Pirkanmaan väestö kasvaa ja oppimisen polut monimuotoistuvat, tarve matalan kynnyksen tuelle ei vähene vaan kasvaa. PEO:n 30 vuoden tarinat osoittavat, että paikallinen ja helposti saavutettava tuki voi muuttaa ihmisen elämän suunnan. Kiitos PEO:lle, sen vapaaehtoisille ja yhteistyökumppaneille arvokkaasta työstä!