Siirry sisältöön

Sampolan kirjasto ja kirjastonhoitaja Maria Rissanen saivat vuoden 2026 ALLVAR-palkinnon

Erilaisten oppijoiden liitto on myöntänyt vuoden 2026 ALLVAR-palkinnon Sampolan kirjastolle ja kirjastonhoitaja Maria Rissaselle. Palkinto myönnettiin pitkäjänteisestä, innovatiivisesta ja vaikuttavasta työstä saavutettavien kirjastopalvelujen kehittämiseksi erilaisille oppijoille.

ALLVAR-palkinto on Erilaisten oppijoiden liiton vuosittain myöntämä tunnustus merkittävästä työstä erilaisten oppijoiden yhdenvertaisen oppimisen ja osallistumisen edistämiseksi. Palkinnolla nostetaan esiin henkilöitä ja yhteisöjä, jotka ovat lisänneet tietoa ja ymmärrystä oppimisvaikeuksista sekä kehittäneet saavutettavia oppimisen tapoja. Palkintoa on myönnetty vuodesta 1998 lähtien.

Pitkäjänteistä työtä erilaisten oppijoiden hyväksi

Maria Rissanen työskentelee Sampolan kirjaston kirjastonhoitajana vastuualueinaan nuorten osasto ja erityisryhmien palvelut. Hänen yhteistyönsä Pirkanmaan erilaiset oppijat ry:n kanssa alkoi vuonna 2016. Sen jälkeen hän on kehittänyt yhdessä kollegoidensa kanssa kirjaston palveluja entistä saavutettavammiksi erilaisille oppijoille.

Rissasen aloitteesta Sampolan kirjastoon perustettiin vuonna 2024 Nepsy-nurkka, johon hankittiin lainattavaksi keskittymistä, rauhoittumista ja oppimista tukevia apuvälineitä. Nepsy-nurkka toteutettiin osana Tampereen kaupunginkirjaston ja Pirkanmaan hyvinvointialueen yhteistyössä tekemää uudistustyötä.

Rissanen on myös toiminut AkePiKen ESA-verkoston puheenjohtajana. Verkosto edistää esteettömyys- ja saavutettavuusosaamista Pirkanmaan ja Keski-Suomen kirjastoissa. Tehtävässään Rissanen on vahvistanut kirjastojen henkilöstön valmiuksia huomioida erilaiset oppijat kirjastopalveluissa ja koululaisryhmien vierailuilla.

”Kaikki parhaat tulokset syntyvät lopulta yhdessä muiden kanssa”

Palkintopuheessaan Maria Rissanen korosti kirjastojen lakisääteistä tehtävää edistää yhdenvertaisuutta sekä yhteistyön merkitystä saavutettavien palvelujen kehittämisessä. Hän nosti esiin kirjastojen, oppilaitosten, varhaiskasvatuksen ja järjestöjen yhteisen lukutaitotyön sekä muistutti, ettei laajasta työstä selvitä yksin. 

– Yksittäisen ihmisen teoilla voi olla vaikutusta, mutta kaikki parhaat tulokset syntyvät lopulta yhdessä muiden kanssa. Olen syvästi otettu ja kiitän koko Sampolan kirjaston henkilökunnan puolesta tästä upeasta Allvar-palkinnosta, Rissanen sanoi.

Erilaisten oppijoiden liitto kiittää Sampolan kirjastoa ja Maria Rissasta työstä, joka on edistänyt erilaisille oppijoille saavutettavia kirjastopalveluja sekä yhdenvertaisia mahdollisuuksia oppimiseen ja osallisuuteen. Sampolan kirjasto on pitkäjänteisellä kehittämistyöllään osoittanut, kuinka kirjasto voi toimia saavutettavana, yhdenvertaisena ja osallistavana ympäristönä kaikille.

Yksittäisen ihmisen teoilla voi olla vaikutusta, mutta kaikki parhaat tulokset syntyvät lopulta yhdessä.

Maria Rissanen
Sampolan kirjasto

Maria Rissanen Sampolan kirjaston nepsyhyllyn luona.